info@liptovarena.sk
+421 915 297 271
facebook

Volejbal

Úvod Športoviská Volejbal

Povrch hracieho ihriska vo volejbalovej hale: Gerflor Taraflex®
Hracia plocha je vhodná aj na medzinárodné súťaže.

Volejbal patrí do skupiny odrážacích športových hier s veľkou popularitou na celom svete. Ide o kolektívnu športovú hru, ktorú hrajú proti sebe dve stojace päť členné družstvá vo volejbalovej hale, oddelené vysokou sieťou.

Základné pravidlá hry: Volejbal sa hrá na sieť, ktorej výška by mala byť 2,24 m v prípade žien a 2,43 m v prípade mužov. Vo volejbale ide o boj dvoch mužstiev, pričom sa obe z nich snažia v hre realizovať základne úlohy, ktoré rozhodujú o víťazstve. Hráči sa snažia na volejbalovom kurte vrátiť loptu do poľa súpera, aby ju súper nemohol spracovať a vrátiť ponad sieť späť s dovoleným počtom odbití. Počas hry sa hráči usilujú o dotyk lopty s hracou plochou súpera. Pokiaľ sa to niektorému z tímov podarí, získava bod. Každý zápas sa delí na sety. Set sa končí, keď jedno z družstiev dosiahne 25 bodov s minimálne dvojbodovým náskokom. Volejbal sa hrá na 3 víťazné sety.

Výhody: Volejbal rozvíja celkovú obratnosť, vplýva na súhru nervov a svalov, zabezpečuje rýchlu reakciu horných a dolných končatín a správny odhad vzdialenosti, či dobrú fyzickú vytrvalosť.

Zaujímavosti: Volejbal sa zrodil na konci 19. storočia v USA. Pôvodný názov hry bol minonette a hralo sa s basketbalovou loptou. Až neskôr nazvali túto hru volejbalom (odvodené od „to volley the ball“ - odraziť loptu). Na európsky kontinent sa dostáva v roku 1917 prostredníctvom amerických vojakov bojujúcich počas prvej svetovej vojny vo Francúzsku.

X

Kontaktný formulár: