info@liptovarena.sk
+421 915 297 271
facebook

Tenis

Úvod Športoviská Tenis

Povrch hracieho ihriska v tenisovej hale: Gerflor Taraflex®
Hracia plocha je vhodná aj na medzinárodné súťaže.

Tenis (označovaný aj ako biely šport) je veľmi elegantná loptová hra, ktorú môžu hrať dvaja (tzv. dvojhra) alebo štyria hráči (tzv. štvorhra). K hre sú potrebné tenisové rakety, loptička, tenisový kurt a sieť. Hráči môžu byť akéhokoľvek veku, výšky, váhy či pohlavia. Tenis sa hráva v tenisových halách, ale aj v exteriéri na antukových tenisových kurtoch.

Základné pravidlá hry: Súperi stoja proti sebe na hracom kurte. Ich hlavnou úlohou je čo najlepšie vrátiť loptičku na súperovu polovičku dvorca tak, aby ju súper nedobehol a teda nemohol vrátiť späť. Samotná hra sa začína podaním, pričom sa musí loptička po podaní na súperovej strane dotknúť zeme. Zápas je rozdelený na sety, hry a body. Hráči môžu hrať na dva alebo tri víťazné sety. Set vyhráva ten hráč, ktorý v ňom získa šesť hier, pričom musí mať náskok minimálne o dve hry. V hre sa rátajú body: 0, 15, 30, 40 a hra. V porovnaní s inými športmi sa tenis hrá so strednou intenzitou. Zápas môže trvať desiatky minút, ale kľudne aj niekoľko hodín.

Výhody: Pri tenise sa rozvíja vôľa, cieľavedomosť, rýchly odhad situácie, spoliehanie sa na svoju fyzickú pripravenosť, taktické myslenie, schopnosť dlhého sústredenia sa a hlavne vnútorný kľud.

Zaujímavosti: Tenis má svoje korene vo Francúzsku. Vznikol pravdepodobne v 11. alebo v 12. storočí. Pôvodne sa loptička odbíjala holými rukami, neskôr sa používali rukavice a neskôr palice. Rakety vznikli pravdepodobne až v 16. storočí, kedy dal anglický kráľ Henrich VIII. postaviť prvý tenisový dvorec. Aj napriek zmenám herného náčinia si hra zachovala ten istý názov.

X

Kontaktný formulár: